• YARIM ALTIN
  6.381,00
  % 2,15
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  1121695,646
  % 1,71
 • BIST 100
  8.026,27
  % 0,98

Finans Piyasalarında Risk Yönetimi

Finans Piyasalarında Risk Yönetimi

Bir yatırıma girmeden evvel tüm riskleri bilmek zorundasınız en azından bilmek için çabalamalısınız. Finans piyasalarında risk yönetimi için yatırım enstrümanlarının risk oranlarını kabaca şu şekilde sıralayabiliriz.En güvenli yatırım çoğunlukla hazine bonosu kabul edilir.

Finans Piyasalarında Risk Yönetimi

Bono bir borç senedidir; Bir hazine bonosu (fon darlığı çeken) devletle, bonoyu satın alarak devlete ödünç para veren (parasını yatıracak yer arayan) kişiler arasında bir sözleşmedir. Bir ülke iflas etmedikçe paran güvendedir. Hazine bonoları üzerine yazılmış kitaplar devletlerin faiz veya anapara geri ödeme yükümlülüklerini her zaman ve eksiksiz yerine getirdiklerini yazar. Bu artık o kadar da doğru değildir. Yine de bir ülkede yapacağın en güvenli yatırım hazine bonosudur. Bir devlet ödünç aldığı parayı geri ödemek için; gelir vergisi, şirketlerin karları üzerinden kurumlar vergisi, alım satım vergileri ve bunun gibi çok çeşitli vergi gelirlerine bel bağlar. Veya devlet borçlarını ödemek için daha fazla borç para alabilirler.

Tahvil ; geliri garanti altındadır. Eğer bir şirket batarsa tahvil hamili, ödeme kuyruğunda ön taraftadır. Bir yatırımcının tahvilde parasını ne kadar süre tutacağı bellidir. Örneğin; çocuklarının üniversite parası gibi, yaşamındaki özel bir olayı planlayan bir yatırımcı, kontrolü daha fazla elinde tutar.

Tahvil vade bitiminde, ödünç para alan, anaparayı yani ödünç aldığı parayı geri ödemek zorundadır. Tahvilin çok likit bir piyasası vardır, bu yüzden eğer bir yatırımcının nakde gereksinimi varsa, normalde tahvilini çabucak satabilir.

Finans Piyasalarında Risk Yönetimi

Hisse senetleri; düşük, orta ve yüksek riskli olabilir.

Hisse senedi satın aldığınızda, fiyatının düşebileceği ve temettü ödenmeyebileceği riskini alırsınız. Hazine bonolarının aksine, gelecekteki fiyat hareketleri ve bir hissenin temettüleri belirsizdir.

Hisse senetlerini analiz ederken firma özel risklerine dikkat etmelisiniz. Bu riskler sadece o şirkete özeldir. Buna ek olarak sektörel riskler hissesini aldığınız şirket iyi şirket olsa bile düşüşe neden olur. Finans piyasalarında risk yönetimi için dikkat edilmesi gereken en büyük risk ise siyasi risktir. Bir ülkede veya bölgede yaşanan siyasi belirsizlikleri ülke borsasının tamamını ve bölgeyi etkiler. Buna en yakın örnek Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş. Tüm dünya borsalarında özellikle havayolu şirketlerinde satışa neden oldu. Dünya havayolu şirketleri hala savaş öncesi fiyatlarına geri dönemediler.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Firmalara Özel Riskler Yaratmak